گفت و گوی آنی میان آزمایشگران و رویابین ها در هنگام خواب REM

تاخیر بین رویا  و زمانی که مردم آن را گزارش میدهند و همینطور تغییر حالت از خواب به بیداری،مانع تحقیقیات علمی درباره خواب شده است. برای حل این مشکل Konkoly” و دیگران” نشان میدهد که افرادی که در مرحله ی خواب REM هستند توسط ارتباط آنی هنگام خواب، می توانند سوالات یک آزمایشگر را دریافت کنند و به آنها پاسخ دهند.

 

رویاها ما را به حقیقتی متفاوت می برند، یک دنیای توهمی که همانند هر تجربه ی بیداری به ما حس واقعی میدهد. این داستان های اغلب عجیب و غریب  از خواب بشر حکایت می کنند ولی هنوز به اندازه کافی توضیح داده نشده اند. گزارش های پیشین در زمینه ی رویا مورد تحریف و فراموشی قرار گرفته و تبدیل به چالشی اساسی برای مطالعات عصب شناسی حوزه ی رویا شده اند. در اینجا ما نشان میدهیم افرادی که خواب هستند و در حال دیدن رویای شفاف هستند(رویابین میداند که در حال رویا دیدن هستند،) می توانند سوالات را از آزمایشگر دریافت کنند و بوسیله ی سیگنالهای الکتروفیزیولوژیک جوابهایی عرضه کنند.

ما دستوراالعمل هایمان را برای ارتباط  دوطرفه در طی خواب REM (حرکت سریع چشم)  که از نظر polysomnographic (چندنواختی)  وارسی شده، روی 36 نفر پیاده سازی کردیم. یک سری از آنها از قبل تجربه ی کمی از خواب شفاف داشتند،بقیه به طور مکرر خواب شفاف میدیدند و فقط یکی از آنها فردی با بیماری narcolepsy (به خواب رفتن ناخودآگاه و ناگهانی) بود که خواب های شفاف مکرر داشت. در طی خواب REM، این افراد قابلیت های متنوعی به نمایش گذاشتند:
از جمله تجزیه و تحلیل  ادراکی صحت اطلاعات جدید،  نگهداری از اطلاعات در حافظه ی در حال کار، محاسبه ی جوابهای ساده و بیان جوابهای ارادی. پاسخ های آنها شامل حرکات خاص چشم و انقباض های انتخابی عضلات صورت، متشکل از سوالات درست جواب داده شده در 29 موقعیت بر روی 6 فرد تحت آزمایش. این مشاهدات مکرر درباره ی رویای تعاملی، توسط 4 گروه لابراتور مستقل، نشان می دهد که ویژگی های شناختی و پدیداری رویا دیدن میتواند به طور آنی مورد بررسی قرار گیرد. این کانال ارتباطی نسبتا کشف نشده میتواند طیفی از کاربردهای عملی و استراتژی جدیدی برای اکتشافات تجربی از رویا ها را فراهم سازد. 

مطالب مرتبط

پاسخها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *