قطعه‌ای لُری برنده جایزه‌ای جهانی شد

«رارا» نوای ادوار کهن لرستان است

قطعه «رارا» اثر مسلم علیپور نوازنده کمانچه و آهنگساز حوزه موسیقی لرستان برنده جایزه «گلوبال موزیک اواردز» شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، «رارا» نام قطعه موسیقی لری به آهنگسازی «مسلم علیپور» است که توانست در رقابت جهانی موسیقی «گلوبال موزیک اواردز» مقام دوم و مدال نقره را از آن خود کند.

«رارا» قطعه‌ای از یک آلبوم موسیقی محلی با همین نام است. این آلبوم شامل ٧ قطعه از بهترین قطعات موسیقی لرستان، ۴ قطعه با کلام و ٣ قطعه بی کلام اثر هنرمند لرستانی «مسلم علیپور» نوازنده کمانچه، خواننده و آهنگساز است.

وی در مورد چگونگی شرکت در این رویداد جهانی گفت: این قطعه را تقریبا یک ماه پیش از طریق کمپانی «شید رکوردز» برای رویداد جهانی «گلوبال موزیک اواردز»(جوایز جهانی موسیقی) ارسال کردم و اکنون رسماً به من اطلاع دادند که برنده این رویداد شدم و اسامی برندگان نیز متعاقباً در سایت رسمی این رویداد جهانی منتشر شد.

علیپور در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس اضافه کرد: من به مدت ۵ سال بر روی این پروژه کار کردم، این قطعات واقعیت مردمی را نشان می‌دهد که همراه با موسیقی به دنیا می‌آیند و از دنیا می‌روند. به نوعی خواستم با این آلبوم نقش و کارکرد کم نظیر موسیقی مقامی لرستان از لحظه تولد تا مرگ را در زندگی زاگرس نشینان به تصویر بکشم.

این خواننده و نوازنده موسیقی در مورد قابلیت این اثر توضیح داد: این قطعه حتی می‌توانست مدال طلا را به خودش اختصاص بدهد، به خاطر اینکه می‌توان گفت قدمت آهنگ خیلی زیاد است و به ادوار کهن لرستان بازمی‌گردد و ما این اثر کهن را به گونه‌ای در تلفیق با موسیقی امروزی و ارکستراسیون مدرن به شکل و شمایلی شنیدنی‌تر برای نسل امروز، بازسازی و به روز کردیم.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.