سفر قهرمانی – یافتن خویش و دگرگونی جهان درون

” قهرمانان سفرمی­ کنند، با اژدها (مشکلات) روبروم ی­شوند و گنجینه­ ی خود واقعی­شان را کشف می ­کنند” (کارول اس پیرسون، کتاب نقشه راه ایجاد تغییر و پیشرفت، انتشارات بنیاد فرهنگ زندگی).

“اسطوره­ ی سفر قهرمانی” نقشه­ ی راه ساده ای از قلمرو رشد انسان است. این اسطوره نقشه ­ای فراهم می ­کند تا ما بتوانیم تمام عناصر وجودی و رشدی خود را همچون کلی واحد و منسجم در­نظر­بگیریم. این اسطوره یا انرژی وجودی، درباره­ ی هر فرد بزرگسالی صادق است و سفر قهرمانی، داستان رشد تمام انسان ­ها یا نژاد بشر را بازگو می ­کند. ما مجبور نیستیم ریسک کرده و تنهایی سفرکنیم زیرا قهرمانان تمام دوران، پیش از ما این سفر را رفته اند و اکنون تو در توی سفر قهرمانی کاملا شناخته شده است و در شکل اسطوره نظام یافته است. ما فقط لازم است مسیر قهرمانی را دنبال کنیم و وجوه اسطوره را بیدار نگه داریم.

برای این کار تنها کافی است به تمرین هر یک از جنبه های اسطوره پرداخته و با رشد آن، گامی به جلو در سفر قهرمانی برداریم. در این سفر افراد می­ آموزند که لباس قهرمان به تن کرده و در هر مرحله جنبه هایی از قهرمان و انرژی اسطوره را زندگی کنند- ۱۲ انرژی اسطوره­ ای که توسط خانم کارول اس پیرسون معرفی و تشریح شده است. این جنبه های ۱۲ گانه شامل معصوم، یتیم، جنگجو و حامی که توشه راه سفر هستند، جستجوگر، نابودگر، عاشق و آفرینشگر که طی کننده­ ی سفرند و در نهایت حاکم، جادوگر، فرزانه و دلقک که دستاوردهای سفر هستند می باشد. هر یک از این جنبه ها یا انرژی های اسطوره در قهرمانی اسطوره نقش دارند و تعادل آنها راه گشای قهرمانی است.

“در این سفر، زمانی که فکر کرده بودیم به نفرت و بیزاری رسیده ایم، ایمان و خدا را خواهیم یافت و در جایی که فکرمی­کردیم به سمت بیرون سفرکرده ایم به مرکز وجودمان خواهیم رفت و در جهانی که فکر می­کردیم تنها هستیم، خود را با تمام دنیا همراه خواهیم یافت”(جوزف کمپبل، قدرت اسطوره). این سفر انتهایی ندارد و به شکل مارپیچی است که انرژی­ های اسطوره دور تا دور آن تکرارمی شوند و در هر مقطع از زندگی قسمتی از این مارپیچ با تجربه همه جنبه ها طی می­شود و هر بار انسجام بیشتری در انرژی های اسطوره ایجاد می­گردد. تجربه ی آگاهانه و عمیق هر انرژی به رشد آن جنبه می­ انجامد و تقویت آن را به دنبال خواهد داشت.

در هر فرد، هریک از جنبه ها (۱۲ جنبه ی اسطوره) ممکن است قوی یا ضعیف، رشد یافته یا خام، بالغ یا نابالغ باشد و آنچه راه را برای قهرمانی فرد هموار می ­کند، بازنگری و ارزیابی و تحلیل تک تک جنبه ها، کشف الگوی آن ها و سپس برطرف­ کردن ضعف ها و تکیه بر رشد و بلوغ هریک از آن ها و متعادل کردنشان در رابطه با یکدیگر است.

ما با کمک سفر قهرمان و آرکتایپ ها می توانیم برندی بزرگ و ماندگار بسازیم.

تقریباً تمامی برندهای معتبر دنیا از سفر قهرمان و آرکتایپ ها برای برندسازی خودشان استفاده کرده اند. پس بیاید با هم نگاه کنیم سفر قهرمان چیست؟

جوزف کمپبل یک اسطوره‌شناس کنجکاو بود. در رشتۀ اسطوره‌شناسی تطبیقی، اکثر محققین بیشتر زمان خود را صرف کشف این موضوع کرده‌اند که اسطوره‌های یک فرهنگ، از چه جهاتی با یکدیگر متفاوت‌اند. هرچند، کمپبل، دیدگاه متفاوتی داشت. او به‌جای تمرکز بر تفاوت‌های بی‌شمار بین اسطوره‌های فرهنگی و داستان‌های مذهبی، به دنبال شباهت‌ها بود و نتایج مطالعاتش منجر به چیزی شد که آن را سفر قهرمان می‌نامند.

سفر قهرمان یک ساختار داستانیِ جهانی است. یک نوع قالب داستانی است که در آن، یک قهرمان مراحل زنجیره‌واری را پشت سر می‌گذارد. کاراکتر اصلی در این قالب داستانی، قهرمان است. قهرمان، یک شخص نیست؛ بلکه یک کهن‌الگو است ـ مجموعه‌ای از تصاویر جهان‌شمول که با الگوهای رفتاری خاصی، ترکیب شده‌اند. به نقش اصلی فیلم موردعلاقه‌تان فکر کنید. او قهرمان داستان است. فیلم، درواقع سفر این قهرمان را نشان می‌دهد. کهن‌الگوی قهرمان در روان هر شخصی وجود دارد؛ و این، یکی از دلایل اصلیِ علاقۀ ما برای شنیدن و دیدن داستان‌هاست.

جوزف کمپبل شروع به شناسایی الگوهای سفر قهرمان کرد. او بارها و بارها از کشف این ساختار در فرهنگ‌هایی که مطالعه می‌کرد، شگفت‌زده شد. او زنجیرۀ مشابهی را در بسیاری از مذاهب ازجمله گوتاما بودا، موسی و عیسی مسیح مشاهده کرد. کمپبل به مراحل سفر قهرمان در کتاب کلاسیک خود «قهرمان هزارچهره» اشاره کرده است.

چرا سفر قهرمان، به ما مرتبط است؟

ما ممکن است بپرسیم، چرا باید سفر قهرمان را کاوش کنیم؟ هالیوود از آن، به‌عنوان ساختار غالبیِ داستان‌های فیلم‌هایش استفاده می‌کند (بعداً به آن بیشتر می‌پردازیم)؛ اما این داستان، برای ما به‌عنوان یک شخص، چه اهمیتی دارد؟

امروزه، وقتی‌که ما از «اسطوره» صحبت می‌کنیم، به چیزی اشاره داریم که عموماً آن را باور دارند؛ اما غیرحقیقی است. اسطوره، برای افرادی مثل کمپبل و یونگ، معنایی عمیق‌تر داشته‌ است. اسطوره‌ها برای آن‌ها، بازنماییِ رؤیاهای ناهشیار جمعی بوده‌اند. در فهمیدن معنای نمادین یک اسطوره، شما باید به دنبال معنای نهفتۀ روان‌شناختی آن بروید، ازجمله انگیزه‌های پنهانی، تنش‌ها و امیال؛ و ازآنجایی‌که سفر قهرمان، ساختاری دارد که ما تقریباً در اکثر فرهنگ‌ها می‌توانیم مشاهده کنیم. فرایندی را شامل می‌شود که مرتبط با کل اعضای خانواده است.

سفر قهرمانی،

فرایند سفر قهرمان چیست؟

فرایندی است که دگرگونی یک کودک به بزرگ‌سالی بالغ را شامل می‌شود. کودک در درون مجموعه‌ای از عقاید و قوانینِ گروهی از مردم متولد می‌شود؛ و این کودک در پی تلاش‌های قهرمانانه، باید این محدودیت‌ها را بشکند (فراتر از آن‌ها رود) و خودش را کشف کند. در این فرایند، فرد به‌سوی روح خود بازمی‌گردد. اگر ما به سفر قهرمان به‌عنوان نقشۀ راهی برای کشف خود، بیندیشیم، می‌تواند برای ما بسیار ارزشمند باشد.

سه مرحلۀ اصلی سفر قهرمان

اکنون اجازه دهید به ساختار و مراحل سفر قهرمان بپردازیم.

۱جدایی

کمپبل مرحلۀ اول را جدایی می‌نامد. قهرمان از دنیایی که می‌شناسد جدا می‌شود. لوک اسکای واکر سیاره خودش را ترک می‌کند و به اُ بی وان می‌پیوندد تا پرنسس را نجات دهد. نئو با کمک مورفیس و رفیقش از ماتریکس جدا می‌شود. در مرحلۀ جدایی، شما امنیت دنیایی که می‌شناسید را ترک می‌کنید و به ناشناخته‌ها ورود می‌کنید. کمپبل در کتاب قهرمان هزارچهره، در مورد مرحلۀ اول می‌نویسد «اولین قدم در سفر اسطوره‌ای، ما در آن به‌سوی ماجراجویی پیش می‌رویم. این مرحله، حاکی از سرنوشتی است که قهرمان را فراخوانده و روح معنوی او را که در جامعۀ رنگ و رو رفته‌اش گیر کرده، به‌سوی ناشناخته‌ها می‌کشد.»

۲تشرف

حالا قهرمان باید با رنج و سختی‌ها و آزمایش‌های سفرش روبه‌رو شود. سفر قهرمان ، سفری امن نیست. قهرمان، در جنگ، مهارت و تعارض، آزموده خواهد شد. ممکن است قهرمان در هر اقدامی، موفق نباشد، اما بااین‌وجود، باید ادامه دهد. قهرمان در مرحلۀ تشرف، هم‌پیمانانش، دشمنانش و مرشدانی با قدرت‌های فرا طبیعی را ملاقات می‌کند.

۳- بازگشت

قهرمان، آزمایش‌های و سختی‌های ماجراجویی را تحمل می‌کند و به خانه بازمی‌گردد؛ اما این قهرمان، دیگر آن آدم قبلی نیست. تغییری درونی در فرایند این تجربه‌ها در او رخ داده که وی را به پختگی یا بلوغ رسانده است. لوک، اکنون یک جِدای شده است و آمده تا با گذشته‌اش صلح کند. نئو، سرنوشت را در آغوش کشید و خود را از بند ماتریکس، آزاد کرد.

دست یافتن به جایگاه خود در سفر قهرمان

پیش از آن‌که مراحل سفر قهرمان را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم، اجازه دهید تا ببینیم که این سه مرحله، چه چیزی را در مورد تحول خویشتن و فرایند فردیت، برای ما آشکار می‌کند.

  • مرحلۀ ۱: منطقۀ امنیت ما است. ما در این منطقه، احساس آرامش می‌کنیم؛ به علت اینکه برای ما شناخته‌شده است.
  • مرحلۀ ۲ و ۳: ورود به دنیای ناشناخته‌هاست؛ در آغوش کشیدن ناشناخته‌ها به معنای این است که امنیتمان را رها کنیم.

ابراهام مزلو معتقد بود که ما در طول زندگی، با انتخاب‌های زیادی بین امنیت و رشد، وابستگی و استقلال، بازگشت و پیشرفت و نابالغانه و بالغانه روبه‌رو می‌شویم. مزلو در کتاب رو به‌سوی روان‌شناسی بودن می گوید

«ما زمانی روبه‌جلو حرکت می‌کنیم که در درون ما شوق به رشد و اضطراب برای امنیت، بیشتر از اضطراب برای رشد و شوق به امنیت باشد.»

این جمله، مشخص می‌کند که چرا بسیاری از ما از ماجراجویی حذر می‌کنیم. ما به‌جای اینکه شوق رشد را که از ناشناخته‌ها می‌آید، به آغوش بکشیم، با چنگ و دندان، به امنیتمان در شناخته‌شده‌ها، می‌چسبیم.

مطالب مرتبط

نقد کارتون پینوکیو

پینوکیو پینوکیو پویانمایی آمریکایی محصول سال ۱۹۴۰ است که به تهیه ‌کنندگی والت دیزنی و از روی کتاب ماجراهای پینوکیو نوشتهٔ کارلو کلودی ساخته شد. این فیلم، دومین پویانمایی کلاسیک والت دیزنی بود که بعد…

پاسخها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام والا من کار کردن توی سایت اینقدر برام سخته فکر میکنم رفتم توی یک کشور غریبه و گم شدم .اصلا بلد نیستم برم توی انجمن .خیلی سخت فایلها را پیدا کردم .کاش حداقل یک گروه مختص قلب توی تلگرام میزدید تا با اعضای گروه مشارکت داشته باشیم .همین انجمن را میتونستید تلگرام‌ بگذارید